80. rocznica obrony Warszawy

Rada i Zarząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

zaprasza na uroczystość z okazji

 

80. rocznicy obrony Warszawy

 

Czas: 8 września 2019 r., godz. 17.00

Miejsce: przy pomniku Barykada Września 1939 r. (róg Grójeckiej i Opaczewskiej)

 

W obliczu narastającego zagrożenia i niebezpieczeństwa przeniesienia działań wojennych pod bramy Warszawy przystąpiono do organizowania i konsolidowania obrony miasta. Dzięki energii    i doświadczeniu gen. Waleriana Czumy, dowódcy obrony Warszawy, oraz dynamice i szlachetności Komisarza Cywilnego Prezydenta mjr. Stefana Starzyńskiego w ciągu kilku zaledwie dni Stolica została przygotowana do obrony przed zagonem pancernym XIV Korpusu Pancernego Grupy Armii niemieckich „Południe”. Na zachodnim przedmieściu Warszawy, na rozległym, 25-kilometrowym froncie zebrano 20 batalionów piechoty, 20 dział i 40 czołgów. Ludność cywilna spontanicznie przystąpiła do budowy ulicznych barykad, zapór czołgowych, kopania rowów strzeleckich i przygotowywania stanowisk ogniowych piechoty.

     

W piątek 8 września w godzinach popołudniowych na warszawskiej Ochocie rozpoczął się historyczny bój z jednostkami 4 Dywizji Pancernej, której dowódcy postanowili zdobyć miasto z marszu. Była godzina 17.20, gdy płk dypl. Marian Porwit dał znak do oddania pierwszych strzałów w kierunku nadjeżdżających czołgów i samochodów pancernych. Rozległy się wybuchy pocisków wystrzelonych z działek przeciwpancernych, stanęły w ogniu czołgi, najeźdźca poniósł pierwsze niespodziewane straty. Obrońcy rozpoczęli swój wielki wysiłek zbrojny.

 

Po zakończeniu uroczystości zapraszamy do wspólnego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą prof. Władysława Bartoszewskiego, która znajduje się na budynku przy ul. Grójeckiej 104.

    

 

Pozostałe aktualności

Wydział Obsługi Mieszkańców