CZAD - CICHY ZABÓJCA

Co roku w okresie grzewczym dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym.

„Nie ma smaku ani zapachu, jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Wiąże się z krwią 250 razy szybciej niż tlen, uniemożliwiając wchłanianie go przez organizm. Pojawia się w niesprawnych piecach grzewczych (Kąpielowych i centralnego ogrzewania), zasilanych gazem, olejem opałowym lub paliwem stałym. Jego źródłem może też być źle funkcjonujący kominek”(cyt.: Apel Wojewody Mazowieckiego z 2011 roku).

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla odczuwa się zawroty i bóle głowy, organizm bardzo szybko się osłabia, mogą wystąpić drgawki i nudności, dochodzi do zaburzenia tętna oraz oddechu co finalnie skutkuje utratą przytomności.

W razie wystąpienia takich objawów należy jak najprędzej zapewnić dopływ świeżego powietrza oraz niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu służby, dzwoniąc pod numer 112. W przypadku zatrzymania oddychania niezbędne jest przystąpienie do masażu serca.

Jak najłatwiej uchronić się przed zatruciem? Najskuteczniej instalując czujnik alarmowy wykrywający tlenek węgla. Urządzenie dokonuje cyklicznego pomiaru stężenia tlenku węgla w powietrzu, a w przypadku przekroczenia normy uruchamia alarm.

Nie wolno również zaklejać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach. Dobrą praktyką jest wietrzenie domu czy mieszkania. Niezbędne jest również dbanie o szczelność przewodów kominowych oraz dokonywanie regularnych przeglądów instalacji (w przypadku budynków jednorodzinnych jest to obowiązek właściciela, wielorodzinnych - administratora, zarządcy itp.).

Do pobrania
Plakat (453.32 KB)
Pozostałe aktualności

Wydział Obsługi Mieszkańców