SPOTKANIE NA UNIWERSYTECIE III WIEKU

Jak rozpoznać oszusta? W jaki sposób ustrzec się przed włamaniem? Jakie zagrożenia czyhają na współczesnego seniora? Te zagadnienia były tematem wykładu w Uniwersytecie III Wieku na Ochocie.

W ramach akcji „Babciu…bądź ostrożna” seniorzy przypomnieli sobie metody wyłudzania przez oszustów pieniędzy „na wnuczka”, policjanta bądź funkcjonariusza CBŚP na przykładzie przypadków, które odnotowano na terenie m.st. Warszawy.

Osoby starsze są częściej narażone na zagrożenia związane z wyłudzeniami i kradzieżami. W budynkach mieszkalnych pojawiają się kominiarze, domokrążcy, osoby zbierające pieniądze na cele charytatywne. Ciężko odróżnić oszustów od osób z dobrymi intencjami. Również tłok w miejscach publicznych, pośpiech, skupianie  uwagi na świątecznych zakupach mogą sprzyjać kradzieżom. Dlatego apelowano do seniorów o zachowanie specjalnej ostrożności w tym czasie.

Przedstawiono zebranym zasady postępowania w przypadku zgubienia dowodu osobistego. Kradzież należy zgłosić na policję, jednak w przypadku zgubienia dokumentu trzeba zastrzec swoje dane osobowe np. w placówce banku, żeby uniemożliwić oszustom wyłudzenie kredytu przy ich użyciu.

Przypomniano zasady prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych i konieczności noszenia odblasków szczególnie teraz, gdy zmierzch zapada dużo wcześniej niż w pozostałych porach roku. Niestety często to właśnie osoby w podeszłym wieku przekraczają jezdnię w sposób nieprawidłowy, są słabo widocznie i narażają się na niebezpieczeństwo.

Dla uczestników spotkania przygotowano gadżety ufundowane przez BBiZK: zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kalendarze ścienne. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Warsztaty przeprowadzili wspólnie przedstawiciele BBiZK oraz KRP III.

Pozostałe aktualności

Wydział Obsługi Mieszkańców