Świadomy Senior to bezpieczny Senior.

Oszust czy policjant? Złodziej czy hydraulik? Korzystna umowa czy naciągnie? Współczesny senior musi pozostać czujny. Pomagamy się w tym wszystkim odnaleźć, tym razem w Miejscu Aktywności Lokalnej przy Grójeckiej 109 na Ochocie.

Spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności Rady Dzielnicy Ochota. Uczestniczyli w nim również zastępcy burmistrza  Krzysztof Kruk oraz Grzegorz Wysocki oraz członkowie organizacji skierowanych do osób starszych działających na terenie dzielnicy. O zagrożeniach opowiadali przedstawiciele BBiZK, Policji oraz banku PKO.

W ramach akcji „Babciu…bądź ostrożna”, na przykładach przedstawionych w wyświetlonym filmie oraz najnowszych statystykach przedstawiciele Policji przypomnieli seniorom metody wyłudzania przez oszustów pieniędzy metodą „na wnuczka”, policjanta bądź funkcjonariusza CBŚP. Powtórzono podstawową zasadę: Policja w swoich działaniach operacyjnych nigdy nie żąda pieniędzy od obywateli. Wszelkie podejrzenia wyłudzeń należy niezwłocznie zgłaszać, np. pod numer telefonu 112.

Przedstawiciel PKO opowiedział zebranym o takich sytuacjach z perspektywy pracowników banku. Są to osoby specjalnie przeszkolone i uczulone na nietypowe zachowania czy reakcje osób wypłacających pieniądze z banku. Jeżeli cokolwiek wzbudza ich wątpliwości starają się pomóc i powiadamiają organy ścigania.

Osoby starsze często padają ofiarami kradzieży. Przedstawiciel BBiZK przypomniała, że wpuszczanie osób obcych do mieszkania, dzielenie się sytuacją życiową z przypadkowo napotkanymi ludźmi, brak czujności w miejscach publicznych, noszenie dużej ilości gotówki przy sobie to najczęstsze błędy, które mogą się stać przyczyną utraty majątku.

Zebranym przedstawiono zasady postępowania w przypadku zgubienia dowodu osobistego. Kradzież należy zgłosić na policję, jednak w przypadku zgubienia dokumentu trzeba zastrzec swoje dane osobowe np. w placówce banku, żeby uniemożliwić oszustom wyłudzenie kredytu przy ich użyciu.

Przypomniano zasady prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych i konieczności noszenia odblasków szczególnie teraz, gdy zmierzch zapada dużo wcześniej niż w pozostałych porach roku. Niestety często to właśnie osoby w podeszłym wieku przekraczają jezdnię w sposób nieprawidłowy, są słabo widocznie i narażają się na niebezpieczeństwo.

Dla uczestników spotkania przygotowano gadżety ufundowane przez BBiZK: zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ulotki o w/w zagrożeniach   oraz kalendarze ścienne.

Pozostałe aktualności

Wydział Obsługi Mieszkańców